OGÓLNE WARUNKI UMOWY
Niniejsze Ogólne Warunki Umowy (dalej: OWU) określają prawa i obowiązki stron umowy, której przedmiotem jest oddanie przez firmę Marcin Nowosad, ul. Piaskowa 19, 59-700 Bolesławiec, NIP: 6121885851; REGON: 528330007 (dalej: Wynajmujący lub Wypożyczalnią) do używania przez klienta (dalej: Najemca) określony w umowie pojazd (dalej: Samochód, Pojazd lub Przedmiot najmu)
Niniejsze Ogólne Warunki Umowy obowiązują we wszystkich umowach określonych w zdaniu poprzednim od 1 sierpnia 2024 r. wraz z CENNIK OPŁAT ZWIĄZANYCH Z WYNAJMEM POJAZDÓW (zwany dalej Cennikiem). Strony mogą częściowo wyłączyć lub zmodyfikować zapisy umowy. Wymagana jest do tego forma pisemna pod rygorem nieważności. Wyłączone jest dorozumiane zawarcie umowy, milczące przyjęcie warunków umów stosowanych przez Najemcę bądź zawarcie umowy w formie innej niż pisemna lub dokumentowa.
I. STRONY UMOWY.
1. Najemcą Samochodu może być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której prawo nadaje zdolność prawną (ułomna osoba prawna).
2. Najemca Pojazdu będący osobą fizyczną musi spełniać następujące wymagania:
a) ma ukończone 21 lat,
b) posiada niezbędne uprawnienia pozwalające na kierowanie pojazdem od minimum 1 roku, a w szczególności, nie został pozbawiony praw przez kompetentny do tego organ i według jego najlepszej wiedzy nie toczy się przeciw niemu postępowanie, które mogłoby doprowadzić do pozbawienia go prawa jazdy,
c) posiada ważny dowód osobisty lub inny ważny dokument potwierdzający tożsamość,
d) posiada drugi dokument potwierdzający tożsamość,
e) posiada ważny dokument prawa jazdy, które są honorowane na terytorium RP.
3. Kierowcą Pojazdu może być wyłącznie Najemca lub dodatkowy kierowca wskazany w Umowie, spełniająca warunki określone w dziale I punkcie 2.
4. Najemca zobowiązany jest do okazania Wynajmującemu, najpóźniej przy podpisaniu umowy najmu i wydaniu Przedmiotu najmu, dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w dziale I punkcie 2. powyżej, co oznacza, że w przypadku wskazania jako kierowcę inną osobę niż Najemca przedstawić także dokumenty tej osoby.
5. W/w wymogi obowiązują przez cały okres trwania najmu. W razie stwierdzenia niespełnienia przez Najemcę lub osobę wpisaną w umowie najmu jako „dodatkowy kierowca” ww. wymogów, Wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wynajmujący jest uprawniony do weryfikacji przedstawionych dokumentów za pomocą dostępnych rejestrów (KRS, CEiDG), zaś w razie niezgodności może odmówić zawarcia umowy.
6. Samochód może być prowadzony wyłącznie przez osobę (spełniającą wymogi określone w dziale I pkt. 2 OWU) wymienioną w umowie najmu w pozycji „NAJEMCA” lub – za zgodą Wynajmującego – przez osobę wpisaną do umowy jako „DODATKOWY KIEROWCA”.
W razie odwołania przez Najemcę upoważnienia dla osoby uprawnionej do prowadzenia pojazdu, Najemca jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania Wynajmującego o tej zmianie. W wypadku zaniechania bezzwłocznego powiadomienia Wynajmującego, Najemca jest zobowiązany do naprawienia szkody, jaką poniósł Wynajmujący w związku z brakiem wiedzy o ww. odwołaniu upoważnienia. Najemca ponosi solidarną odpowiedzialność z Dodatkowym kierowcą, za szkody wyrządzone przez dodatkowego kierowcę.
8. Najemca jest zobowiązany, aby postanowienia OWU lub umowy najmu dotyczące obowiązków Najemcy oraz zasad zachowania się w razie wypadku lub awarii samochodu były przestrzegane także przez osoby, którym Najemca powierzył kierowanie samochodem, a także zapozna każdorazowo osobę kierującą pojazdem z obowiązkami związanymi z eksploatacją samochodu. Niedopełnienie powyższego obowiązku skutkować będzie obowiązkiem naprawienia szkody przez Najemcę.
9. Najemca przejmuje pełną odpowiedzialność za wynajęty samochód, w tym za działania i zaniechania Użytkownika, dodatkowego kierowcę oraz Pasażerów do czasu odebrania samochodu przez Wynajmującego, na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego, podpisanego przez obie Strony.
II. ZAWARCIE UMOWY.
1. Do podpisania umowy najmu i wydania przedmiotu najmu niezbędne są:
a) w przypadku osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami – dwa dokumenty potwierdzające tożsamość Najemcy,
b) w przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą dokumenty wymienione w punkcie a) oraz wydruk z CEIDG,
c) w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej –
wypis/wydruk z KRS lub innego właściwego rejestru, z którego wynikają aktualne dane o reprezentacji podmiotu oraz dwa dokumenty tożsamości osoby/osób upoważnionej/ych do reprezentowania podmiotu.
2. Wynajmujący i Najemca wypełniają i podpisują protokół zdawczo/odbiorczy samochodu oraz umowę najmu. Dokumenty te łącznie z niniejszymi ogólnymi warunkami, Ogólnymi warunkami Ubezpieczenia stanowią integralną treść umowy najmu. Podpisując wskazane w zdaniu pierwszym dokumenty Najemca oświadcza, że zapoznał się z ich treścią, Ogólnymi Warunkami oraz innymi informacjami niezbędnymi do wykonania Umowy, w szczególności polisą ubezpieczeniową i Ogólnymi warunkami Ubezpieczenia.
3. Najkrótszy okres najmu Pojazdu to 24 godziny.
4. Bieg najmu rozpoczyna się od daty określonej w umowie najmu lub od daty przekazania pojazdu wskazanej w Protokole przekazania pojazdu, w zależności od tego, która data jest datą wcześniejszą, chyba że strony postanowią inaczej.
5. Najemca zobowiązany jest do zapłaty Wynajmującemu czynszu najmu oraz innych opłat w wysokości i na zasadach określonych w Umowie.
6. Zapłata czynszu najmu następuje w całości z góry za cały okres najmu określony w Umowie, wg stawki dobowej określonej w Umowie.
7. Przedłużenie najmu może nastąpić wyłącznie za zgodą Wynajmującego, połączoną z zapłatą czynszu zgodnie z Umową.
8. Najemca zobowiązany jest najpóźniej w chwili wydania mu pojazdu do wpłacenia kaucji wg stawki wskazanej w Umowie. Kaucja stanowi zabezpieczenie ewentualnych roszczeń Wynajmującego wobec Najemcy i może zostać zatrzymana w części lub w całości po zakończeniu najmu. Najemca wyraża zgodę na zatrzymanie kaucji na poczet jego zobowiązań wynikających z umowy (potrącenie). W przypadku prawidłowego wykonania umowy i zgodnego z nią zdania pojazdu, kaucja zostaje zwrócona Najemcy w kwocie odpowiadającej nominalnej wartości wpłaconej sumy.
9. Przy zawarciu umowy najmu – jeżeli umowa ma zostać zawarta przez przedsiębiorcę w ramach prowadzenia działalności gospodarczej (na firmę) – Najemca ma obowiązek podać szczegółowe dane firmy oraz przedstawić stosowne upoważnienie, w którym zawarte będą także dane osoby zawierającej umowę. W takim przypadku dane firmy muszą znajdować się na umowie, w polu „Najemca”. Wynajmujący ma prawo dokonać weryfikacji tych danych w dowolny sposób, w tym sporządzić ksero dowodu osobistego.
III. ZASADY UŻYWANIA POJAZDU
1. Wynajmujący zobowiązany jest do przekazania Najemcy pojazdu wolnego od usterek wpływających na użyteczność pojazdu. Wynajmujący nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenia mechaniczne elementów samochodu, powstałe w czasie użytkowania pojazdu przez Najemcę w przypadku eksploatowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem.
2. W czasie używania samochodu Najemca lub każdorazowa osoba kierująca pojazdem zobowiązane są do:
a) używania Pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem, właściwościami oraz instrukcjami, wskazówkami Wynajmującego, a także zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego.
b) Posiadania przy sobie ważnych dokumentów, wymaganych przez służby kontroli ruchu drogowego,
c) Zabezpieczenia samochodu i jego wyposażenia przed kradzieżą, w tym w szczególności prawidłowego zamykania samochodu, zabezpieczenia kluczyków, dowodu rejestracyjnego, pilota (przy każdorazowym opuszczeniu pojazdu).
d) Wykonywania własnym kosztem i staraniem obsługi codziennej samochodu (sprawdzanie i uzupełnianie oleju silnikowego, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu i stanu ogumienia, działania świateł sygnalizujących, mijania i drogowych, ewentualnej wymiany żarówek), jak również dokonywania napraw uszkodzonych kół na własny koszt.
e) Stosowania w samochodzie rodzaju paliwa zgodnie ze specyfikacją silnika, podaną w dowodzie rejestracyjnym oraz w dokumentacji technicznej pojazdu,
f) Utrzymywania samochodu w należytej czystości.
g) Jeśli Pojazd nie jest użytkowany należy pozostawić go na parkingu strzeżonym bądź na ogrodzonej posesji. Koszty parkingu i przechowania ponosi w całości Najemca.
3. Najemca zobowiązuje się dbać o Pojazd i utrzymywać go w dobrym stanie, w tym stanie technicznym, w szczególności uwzględniając właściwość Pojazdu, jego zewnętrzny i wewnętrzny wygląd oraz wymagania określone Umową i ogólnie obowiązującymi przepisami prawa. Dobry stan Pojazdu oznacza stan nie pogorszony w stosunku do stanu z dnia jego wydania Najemcy, z uwzględnieniem jego zużycia wynikającego z prawidłowego używania.
4. Zabrania się pozostawiania w pojeździe dokumentów, kluczyków, a także panelu odtwarzacza, nawigacji satelitarnej, jeśli takie samochód posiada.
5. Wyjazd poza granicę Polski do innych krajów Unii Europejskiej jest dopuszczalny pod warunkiem uprzedniego wyrażenia przez Wynajmującego zgody w Umowie, wpisania do Umowy kraju wyjazdu oraz wniesienia odpowiedniej opłaty. Zakazane jest przemieszczanie pojazdu poza krajami UE, w tym w szczególności po terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy. W przypadku wyjazdu bez zgody Wynajmującego i braku opłaty – na Najemcę zostaje nałożona kara umowna, w wskazanej w Cenniku. Ponadto w przypadku wyjazdu bez zgody zapisanej w umowie oraz opłaty – Najemca odpowiada za wszelkie szkody powstałe w pojeździe – zarówno w przypadku awarii, szkody bądź kradzieży. Najemca zobligowany jest również do poniesienia wszelkich kosztów związanych ze sprowadzeniem auta na teren RP oraz opłaty wszystkich ewentualnie poniesionych mandatów poza granicami kraju. Dodatkowo, opuszczenie przez pojazd granic UE oznacza złamanie warunków umowy i jest zagrożone dodatkową karą umowną w wysokości 25.000zł. W uzasadnionych wypadkach Wynajmujący może odstąpić od naliczania kary umownej. Ponadto, w przypadku naruszenia warunków umowy Wynajmujący może odstąpić od umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
6. Najemca nie może używać samochodu w sposób sprzeczny z Umową, OWU, z właściwościami i przeznaczeniem samochodu oraz w granicach jego normalnej, nienadmiernej eksploatacji. Nie jest dozwolone, pod rygorem zapłaty kary umownej wskazanej w Cenniku, w szczególności:
a) Holowanie innych pojazdów najętym samochodem,
b) Przewożenie większej ilości osób lub bagażu niż określono w dowodzie rejestracyjnym pojazdu,
c) Palenie tytoniu w samochodzie, e-papierosów,
d) Dokonywanie w najętym samochodzie przeróbek czy innych zmian bez zgody Wynajmującego (m.in. usuwania oznaczeń firmowych),
e) Przewożenie wewnątrz samochodu zwierząt, poza zwierzętami domowymi, za które Najemca ponosi pełną odpowiedzialność i zobowiązuje się do pokrycia wszelkich ewentualnych szkód,
f) Podnajmowanie pojazdu oraz jego udostępnianie osobie innej niż użytkownik (dodatkowy kierowca),
g) Wykorzystywanie auta w zawodach i wyścigach sportowych, rajdach i treningach do nich, jakichkolwiek naukach lub udoskonaleniach jazdy (grozi to karą umowną w wysokości 5.000zł, zgodnie z Cennikiem),
h) Wykorzystywanie pojazdu do zarobkowego przewozu osób i rzeczy,
i) Przewożenie rzeczy, które mają intensywny zapach lub ich zabezpieczenie nie jest możliwe, co wiąże się z uszkodzeniem pojazdu,
j) Używania Pojazdu w sposób niezgodny z prawem, m.in. przewożenia towarów niezgodnych z przepisami prawa kraju, w którym pojazd się znajduje itp.
7. Najemca nie może zmieniać przeznaczenia pojazdu ani dokonywać jakichkolwiek zmian w pojeździe, a w szczególności instalować dodatkowego wyposażenia. Podzespoły pojazdu są oznakowane i oplombowane, naruszenie plomb i oznakowani Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za ruchomości pozostawione i przewożone przez Najemcę i osoby trzecie w przedmiocie najmu.
8. Wynajmujący lub inne osoby przez niego uprawnione, mają prawo do kontrolowania sposobu korzystania i stanu pojazdu oraz dokumentów Najemcy związanych z powyższymi okolicznościami, a Najemca ma obowiązek umożliwienia kontroli oraz udostępnienia dokumentów.
9. Najemca ponosi wyłączną odpowiedzialność za właściwy montaż oraz prawidłowy i zgodny z przeznaczeniem sposób korzystania z akcesoriów oraz wyposażenia dodatkowego (m .in. fotelika dziecięcego, nawigacji GPS).
10.W przypadku naruszenia postanowień niniejszego III działu, Najemca będzie zobowiązany do naprawienia szkody/poniesienia kosztów związanych ze szkodą/przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego/zapłaty za utratę wartości pojazdu spowodowaną m. in. przeróbkami oraz możliwą utratą gwarancji. (w zależności od wyboru Wynajmującego).
IV OPŁATY
1. Standardowe koszty najmu wskazane są w Umowie, a koszty dodatkowe oraz kary umowne, dostępne są Cenniku.
2. Opłata za wynajem pobierana jest w złotych polskich i Euro z góry zgodnie ze stawką i okresem wskazanym w Umowie gotówką, przelewem bankowym, za pomocą karty płatniczej/kredytowej/debetowej, w formie cesji wierzytelności z polisy OC sprawcy (w przypadku bezgotówkowego wynajmu pojazdu osobie poszkodowanej w kolizji lub wypadku drogowym).
3. Czynsz za najem naliczany jest za całą dobę, tj. po upływie 24 godzin od godziny wydania pojazdu naliczony zostanie kolejny czynsz za kolejną dobę najmu.
4. W przypadku wyrażenia przez Wynajmującego zgody na przedłużenie okresu najmu, Najemca jest zobowiązany do opłacenia dodatkowego okresu najmu z góry, z tym zastrzeżeniem, że wpłata musi zostać zaksięgowana nie później niż do godziny, w której upływa pierwotny termin zwrotu pojazdu.
5. W przypadku zwłoki z zapłatą czynszu najmu przy wynajmie długoterminowym, co najmniej za jeden okres płatności, Wynajmujący, po bezskutecznym wezwaniu Najemcy do zapłaty (w formie korespondencji elektronicznej, telefonicznej, wiadomości SMS) może rozwiązać umowę najmu natychmiastowo – bez wypowiedzenia, z zastrzeżeniem prawa obciążenia Najemcy odsetkami ustawowymi za każdy dzień opóźnienia w zapłacie czynszu oraz może dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych.
6. Jeśli do zapłaty czynszu za najem samochodu na podstawie umowy odrębnej od umowy najmu, zobowiązany jest zakład ubezpieczeń lub Assistance, a Najemca pomimo upływu okresu najmu nie udostępnia samochodu do zwrotu, obowiązek zapłaty czynszu za każdą dodatkową dobę po upływie okresu najmu uzgodnionego przez zakład ubezpieczeń lub operatora Assistance z Wynajmującym, przechodzi na Najemcę. Najemca zobowiązany jest do powiadomienia Wynajmującego o chęci przedłużenia wynajmu na zasadach indywidualnych, zgodnych z obowiązującym Cennikiem przed upływem terminu zwrotu. Najemca zobowiązany jest opłacić z góry należność za każdą dodatkową dobę najmu.
7. Najemca i dodatkowy kierowca pokrywają w pełnej wysokości wszelkie mandaty, kary, opłaty za parkowanie, opłaty autostradowe i inne za korzystanie z infrastruktury drogowej, jak również należności prywatnoprawne i publicznoprawne wynikające z korzystania z samochodu w okresie trwania najmu. Ponadto Najemca, w sytuacji powstania obowiązku zapłaty ww. kwot, upoważnia Wynajmującego do przekazania stosownym organom swoich danych osobowych wraz z kopią umowy najmu. Wszelkie opłaty wynikające w szczególności z zapytań ze strony organów administracji publicznej oraz wszelkich działań związanych z ww. należnościami pokrywa Najemca. Każdorazowe udostępnienie informacji na wniosek organów objęte jest opłatą administracyjną wskazaną w Cenniku.
V ZWROT POJAZDU
Stan pojazdu w chwili zwrotu ustalany jest w protokole zdawczo-odbiorczym, który stanowi załącznik do Umowy. Ustalenia protokolarnego odbioru Przedmiotu najmu są wiążące dla stron.
2. Najemca po zakończeniu najmu jest zobowiązany zwrócić pojazd w miejscu i o czasie wcześniej ustalonym w Umowie. W przypadku konieczności zwrotu pojazdu w innym terminie lub miejscu niż ustalony w umowie Najemca zobowiązany jest do powiadomienia o tym fakcie Wynajmującego za pośrednictwem SMS lub rozmowy telefonicznej z 12 godzinnym wyprzedzeniem, uzyskania zgody Wynajmującego oraz zwrotu pojazdu zgodnie z wytycznymi Wynajmującego, pod rygorem uznania, że pojazd został porzucony, co wiąże się z możliwością obciążenia Najemcy karą umowną wskazaną w Cenniku. W szczególnie uzasadnionych wypadkach Wynajmujący może odstąpić od obciążenia Najemcy karą umowną.
3. W przypadku zwłoki w zwrocie samochodu lub konieczności odbioru w innym miejscu niż wynikającym z umowy, Najemca zobowiązany jest do zapłaty kary umownej według Cennika. W każdym przypadku Najemca zobowiązany jest do pokrycia również faktycznych kosztów poniesionych przez Wynajmującego w celu odebrania przedmiotu najmu.
4. Wynajmujący jest uprawniony do nałożenia na Najemcę kar umownych zgodnych z Cennikiem – w razie stwierdzenia powstania szkód na zwróconym pojeździe. Najemca może otrzymać wezwanie do zapłaty z informacją dotyczącą należności oraz dokument księgowy z podanym sposobem zapłaty.
5. Najemca upoważnia Wynajmującego, na wypadek rozwiązania niniejszej umowy lub niezwrócenia pojazdu w terminie, do wejścia na teren oraz do pomieszczeń Najemcy, celem przejęcia pojazdu, również za pośrednictwem umocowanych osób trzecich, na koszt Najemcy.
6. Niezwrócenie samochodu w terminie zgodnym z umową najmu (w tym także korzystanie z auta w przypadku braku zgody Wynajmującego na przedłużenie najmu) – może być traktowane jako przywłaszczenie samochodu (przestępstwo z art. 284 Kodeksu Karnego) i uprawnia Wynajmującego do złożenia organom ścigania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W takim przypadku Wynajmujący ma prawo do zablokowania odbioru auta oraz obciążenia Najemcy pełnymi kosztami z tym związanymi. Powyższe uprawnia także Wynajmującego do naliczenia kary umownej w wysokości trzykrotności stawki dziennej czynszu, ustalonej w umowie, za każdą kolejną dobę bezumownego korzystania z auta. Najemca odpowiada również za kradzież oraz wszelkie uszkodzenia auta – powstałe po wyznaczonym terminie zwrotu pojazdu (w przypadku braku zgody Wynajmującego na przedłużenie najmu oraz braku płatności za przedłużenie).
7. Najemca zobowiązany jest do zwrócenia samochodu w stanie takim samym jak w chwili jego wydania, w tym w szczególności – czystego wewnątrz i na zewnątrz, z taką samą ilością paliwa, jaką otrzymał przy odbiorze samochodu, a w przypadku naruszenia ww. zobowiązania Najemca zobowiązany jest do uiszczenia kary umownej zgodnej z obowiązującym Cennikiem. Ponadto Najemca przyjmuje do wiadomości i wyraża zgodę na sporządzenie jednostronnego protokołu odbioru pojazdu w sytuacji, gdy zwraca pojazd zabrudzony i nie ma możliwości dokonania jego oględzin, a także gdy pojazd zwraca osoba nie wymieniona w umowie, lub pojazd odbiera samodzielnie Wynajmujący. W takiej sytuacji wraz z protokołem odbioru Wynajmujący sporządzi stosowną dokumentację zdjęciową.
8. W przypadku utraty elementów lub wyposażenia samochodu, zagubienia przez Najemcę dowodu rejestracyjnego, tablicy rejestracyjnej, polisy, kluczyków oraz powstania szkody na skutek niewłaściwego używania i zabezpieczenia samochodu, Najemca jest zobowiązany do zapłaty kary umownej zgodnej z Cennikiem.
9. Wynajmujący nie zwraca kosztów za wcześniejszy zwrot samochodu niż określony w umowie najmu, jak również nie zwraca kosztów nadwyżki w zatankowanym paliwie.
VI SERWIS, PRZEGLĄDY I NAPRAWY
1. Najemca przyjmuje do wiadomości konieczność udostępnienia Wynajmującemu samochodu w celu wykonania przeglądu okresowego (olejowego bądź gwarancyjnego), w miejscu i czasie uzgodnionym z Wynajmującym. Wynajmujący pokrywa koszt przeglądu tylko na terenie Polski. Koszt przeglądu na terenie innego kraju pokrywa Najemca, chyba że wcześniej uzgodni wykonanie przeglądu z Wynajmującym i uzyska jego zgodę. W przypadku odmowy udostępnienia samochodu, Najemca może zostać zobowiązany do naprawienia szkody, w szczególności w zakresie kosztów przeglądu, a w sytuacji utraty gwarancji na samochód jest zobowiązany do zapłacenia kary umownej w wysokości do 20% wartości pojazdu.
2. Najemca nie jest upoważniony do zlecania napraw, poprawek, przeróbek, przeglądów ani innych czynności naprawczych i obsługowych wynajmowanego samochodu bez zgody Wynajmującego. Najemca może naprawić samochód we własnym zakresie wyłącznie po uzyskaniu akceptacji Wynajmującego odnośnie do miejsca, zakresu naprawy oraz kosztów z nią związanych. Wówczas Najemca zobowiązany jest do przedłożenia rachunków za wykonaną usługę, zwrotu wymienionych części oraz złożenia oświadczenia z opisem okoliczności powstania awarii.